Jak pomoci mazlíčkům překonat vysoké letní teploty?

Přemýšlíte, jak ochladit domácího mazlíčka v těchto extrémních teplotách? Dávejte si pozor, ať pes či kočka nedostanou teplotní šok… Přečtěte si tipy a rady, jak miláčkům ulevit v těchto parných dnech a být tak jejich hrdinou. ♥ 

Proč jsou pro zvířata vysoké teploty nebezpečné? 

Vysoké teploty jsou nepříjemné nejen pro nás, ale i pro naše mazlíčky. Ti mají narozdíl od nás ještě tu nevýhodu, že mají méně možností, jak se ochlazovat. Pes ani kočka se totiž nepotí (minimálně ne tolik jako my), takže regulace tělesné teploty je o to komplikovanější. 

Veškeré taktiky k ochlazení, co psi a kočky mají, nemusí být někdy samy o sobě dost. A když se zvířátkům nedaří dostatečně ochlazovat, můžou dostat třeba úpal nebo úžeh a to je ve vážných případech může i ohrožovat na životě. Navíc záleží i na rase a zdravotním stavu, jak moc tolerantní vůči teplu zvířátko je.

Jak se kočky a psi ochlazují sami? 

Důvodem, proč většina psů hůře snáší vysoké teploty je fakt, že se mohou ochlazovat pouze jazykem a několika mála místy na těle, především ve slabinách. Během dne vyhledávají stín, vyhrabávají si studenou hlínu anebo je najdeme v koupelně na chladných kachličkách. 

Kočičí miláčci naopak působí, že jim teplo skoro vůbec nevadí. Poklidně leží a čistí si svůj kožíšek. I pro kočky platí, že se potí méně, než lidé, a to konkrétně na několika málo místech bez srsti, například tlapkách (takže na nich pocení nepoznáte). Právě odpařující se pot pak pomáhá zchladit kočku. Sliny odpařující se ze srsti mají stejný efekt, takže když v horku kočka zdánlivě nezúčastněně leží a klidně se olizuje, ve skutečnosti jde o snahu se ochladit.

Walter, Pet Heroes z.s

Obecné zásady ochlazování 

Důležitost pitného režimu

Kočky už v základu často pijí málo, takže o to důležitější je hlídat jejich pitný režim, když je teplo. Psi zase potřebují v létě doplňovat tekutiny více než obvykle, protože při jejich ochlazujícím funění o ně přichází rychleji. Proto je třeba dbát, aby obě zvířátka více pila. 

TIP: Pro zvýšení pitného režimu zvažte pořízení fontánky na pití

Dodejte jim víc tekutin i v potravě (kvalitní kapsičky/konzervy, nebo těsně před krmením namočte granule). 

Jak ochladit kočku?

Hlavní je umožnit kočce přístup na stinná místa a k pitné vodě. Pokud potřebujete ještě další způsoby, jak ochladit kočku v bytě, větrák ani chladící podložka také nejsou špatná volba. Koupání koček se prosím vyhněte obloukem. Kočky obecně koupání většinou špatně snáší a ani jim nedělá dobře. Snaha ji vykoupat by tedy vedla spíše ke zbytečnému stresu, minimálně pokud na to není zvyklá. 

Pokud už se kočku rozhodnete vykoupat, určitě to nedělejte ve studené, natož ledové vodě, ale jen ve vlažné. Na ochlazení ale úplně stačí mokrý ručník, který položíte na podlahu. Kočku do něj nebalte. 

S rozvahou ji na hraní můžete dát kostku ledu či neslaného zmraženého vývaru. A pokud je kočka zvyklá chodit ven, určitě zajistěte dostatek pitné vody a přístup na chladnější místo, nepouštějte ji ven v hodinách, kdy slunce praží nejvíce. Kočičí srst nestříhejte, protože byste tím naopak zhoršovali ochranu proti slunci, ale vyčesávání určitě pomůže.

Při větrání hlavně pozor na to, aby okna měla ochrannou síť a kočka tak nemohla vypadnout ven!

Jak zchladit psa?

Ochlazujte určitě jen pozvolna. Nejprve studenou (ne ledovou!) až vlažnou vodou osvěžte tlapky. Pak pokračujte na hrudník, břicho, třísla, a nakonec můžete zlehka namočit i hlavu. Je potřeba to brát opravdu postupně a po malých dávkách. Vždy také nechte suchá záda a oblast velkých svalů, jinak by mohlo dojít ke zhoršenému prokrvení. V rámci prevence je také nutné zajistit pejskovi dostatek pitné vody, umožnit přístup do stínu nebo na chladné místo, kde se může natáhnout.

Snažte se také nechodit venčit po rozpáleném chodníku a na procházky obecně choďte spíše ráno a večer, kdy je menší teplo (krom krátkého venčení). Venkovní aktivity s pejskem omezte. Na zahradě může pomoct zahradní rozstřikovač a koupání psa v rybníku je určitě také možné, ale je potřeba dbát na to, aby pes v tu chvíli nebyl uřícený a rozhodně ho do vody neházejte! I tady je potřeba dávat pozor na postupné ochlazování. Pokud víte, že je pes do vody schopný skočit sám, mějte ho na vodítku a nechte ho nejprve trochu vychladnout. 

A jak ochladit psa v bytě? 

Můžete se pokusit snížit celkovou teplotu doma tím, že zatáhnete závěsy/žaluzie, aby okny neproudilo tolik sluníčka, budete obzvlášť k večeru větrat. 

Čím doma ochladit psa?

Během ochlazování ale dávejte pozor na to, abyste to nepřehnali. Když bude pejsek ležet na až moc studené ploše, nebo se koupat v příliš ledové vodě, může to vést k infekci močového měchýře či teplotnímu šoku. Ideální je tedy také po namočení pejska ještě usušit, abyste snížili riziko.

A co vyholování srsti? Spousta pejsků má dlouhou srst a lidi tak napadne, že bez ní by jim bylo menší horko. Jenže pravda je taková, že právě hustá srst umí nejen zahřívat, ale i chladit. Některým pejskům může tedy sestřih naopak uškodit a měli byste se nejprve poradit s veterinářem, jestli to není i váš případ.